Izrael se približava pokretanju kopnene ofanzive protiv Hezbolahovih militanata u Libanu, dok je američki predsednik Džozef Bajden odlučno izjavio da se protivi takvom potezu bliskog američkog saveznika, dok se događaji na Bliskom Istoku približavaju potpunoj eskalaciji.
„Sledeća faza u ratu protiv Hezbolaha će uskoro početi“, rekao je izraelski ministar odbrane Joav Galan vojnicima stacioniranim na sjeveru Izraela 30. septembra, nekoliko sati nakon što je The Vall Street Journal objavio da su izraelske specijalne snage već izvršile upade u Liban, piše engleska stranica Radio Slobodne Evrope.
„Upotrebićemo sva sredstva koja mogu biti potrebna – vaše snage, iz vazduha, sa mora i na kopnu“, rekao je Galan.
„Uklanjanje (lidera Hezbolaha Hasana) Nasralaha je važan korak, ali nije konačan.
Izrael je 27. septembra ubio dugogodišnjeg neprijatelja Nasralaha dok je pokrenuo seriju masivnih vazdušnih udara u Bejrutu i oko njega i južnom Libanu koji su takođe odneli živote više lidera Hezbolaha i drugih članova sankcionisanih militantnih grupa.
Hezbolah je proglašen terorističkom organizacijom od strane Sjedinjenih Država, dok Evropska unija stavlja na crnu listu njihovo naoružano krilo, ali ne i političku stranku.
Hezbolahova politička partija ima mjesta u libanskom parlamentu.
U međuvremenu, na pitanje da li mu je prijatno da Izrael pokrene kopnenu operaciju u Libanu, Bajden je rekao novinarima da „treba da dođe do prekida vatre“.
Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro, govoreći iz Bejruta, takođe je pozvao Izrael „da se uzdrži od bilo kakvog kopnenog upada i da prekine vatru“.
I on je pozvao Hezbolah „da učini isto i da se uzdrži od bilo kakve akcije koja bi mogla da dovede do regionalne destabilizacije“.
Izraelski napadi u Libanu i Jemenu na pobunjenike Huti koje podržava Iran i tvrdnje militanata Hezbolaha saveznika Teherana da su pucali na Izrael sa njegovom novom raketom“ – za koju posmatrači kažu da bi mogla biti balistička raketa – doveli su do povećanog straha da bi mogao doći do sveopšteg rata na Bliskom istoku.
Iran je rekao da neće rasporediti snage u Liban ili pojas Gaze u borbi protiv Izraela usred intenziviranih napada na Hezbolah u Libanu.
„Nema potrebe za slanjem dodatnih ili dobrovoljačkih snaga Islamske Republike Iran“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani 30. septembra, rekavši da Liban i borci na palestinskim teritorijama „imaju sposobnost i snagu da se brane od agresije. “
Kananijeva izjava uslijedila je u trenutku kada je Naim Kasem, zamenik šefa Hezbolaha, militantne grupe i političke partije koju podržava Iran i koja kontroliše veći dio južnog Libana, rekao u video poruci da će zamjena za Nasralaha biti izabrana „što prije“.
U poruci je rekao da će se selekcija vršiti u okviru redovnih mehanizama Hezbolaha. Nije iznio dalje detalje.
Nasralah je ubijen prošle nedelje u izraelskom vazdušnom napadu na južni komandni centar Hezbolaha.
Hezbolah će što prije izabrati novog lidera i nastaviti borbu, kaže zamjenik šefa te organizacije
Izraelski vazdušni udari nastavljeni su 30. septembra, uključujući i udar na centralni Bejrut, prvi u skoro godinu eskalacije sukoba sa Hezbolahom, koji je počeo nakon što je druga grupa koju podržava Iran, označena kao teroristička organizacija, Hamas, pokrenula operaciju na Izrael u kojoj su ubijeni oko 1.200 ljudi, sa još 250 zarobljenih kao taoce nazad u pojas Gaze.
Izraelska vojska je takođe proširila napade na militantne grupe koje podržava Iran, udarajući na jemenski lučki grad Hodeidu, koji drže pobunjenici Huti koji su saveznici Teherana, iako je intenzivirala vazdušne napade na uporišta Hezbolaha u južnom Bejrutu i na drugim mjestima u Libanu.
Čini se da su gubici koje je pretrpio Hezbolah najteži od kada je iranski Korpus garde islamske revolucionarne garde pomogao u stvaranju militantne grupe 1982. kako bi otupio izraelsku invaziju na Liban.
Izvor: Slobodna Evropa