Da li će tužioci stupiti u štrajk zavisi od odgovora nadležnih. Već duže vreme ukazuju na teške uslove rada i nezadovoljavajući materijalni status, dodatno otežani nepotpisivanjem kolektivnog ugovora, što sindikalna organizacija ističe još od prošle godine.
Predsednik pravnog tima, tužilac Almin Hodžić, izrazio je nadu da do obustave rada neće doći i da će izvršna i zakonodavna vlast, kao i Tužilački savet i Vrhovno državno tužilaštvo, imati sluha za zahteve zaposlenih. „Nadam se da će se zarade u tužilačkoj organizaciji podići na pristojan nivo“, kazao je Hodžić.
Ukoliko se ništa ne promeni, sindikalna organizacija najavljuje štrajk u skladu sa zakonom. Hodžić je naglasio da to neće biti klasičan štrajk, već obustava rada koja neće kršiti radne obaveze.
Bjelopoljski tužilac Hasan Lukač podržao je kolege i istakao da je upozorenje na štrajk itekako opravdano. „Materijalni položaj treba unaprediti, ne samo u pogledu plata, već i da se izgradi zgrada za tužioce, kao što je urađeno za sudije, kako bi se mladi motivisali da se bave ovim poslom“, naglasio je Lukač.
U Vladi su svesni problema i preduzimaju mere kako bi ih rešili. Ministar pravde Bojan Božović potvrdio je da Ministarstvo finansija i pravde zajedno sa relevantnim predstavnicima rade na definisanju boljeg i pravednijeg sistema, kako u tužilaštvu, tako i u sudstvu.