Inspirisan tradicionalnim simbolom Kine, pješački Most srećnog čvora u Čangšiju u Kini jedna je od najspektakularnijih građevina na svijetu, piše CNN. Povezuje više nivoa – obale rijeke, puteve i park, a njegova izgradnja koštala je oko 39 miliona evra.
Izgrađen od 800 tona metala, Most srećnog čvora povezuje značajne simbole kineske kulture i tehnike moderne arhitekture u jedinstvenu konstrukciju.
Inspirisan je principom Mobiusovog prstena odnosno kineskom umjetnošću vezivanja čvorova. U tamošnjoj kulturi ova umjetnost oslikava sreću i prosperitet.
Shutterstock/HelloRF Zcool
I ne čudi što je onaj ko je radio na projektovanju mosta imao u vidu da ga uljepša baš crvenom bojom. Upravo se ta boja u kineskoj kulturi uzima kao simbol uspeha, sreće i dugog života.
Most se sastoji od tri pješačke staze i pet čvorišta. Ono što ga izdvaja jesu ravne i uzvišene staze koje se prepliću duž obala, pružajući novi identitet mjestu na kom se nalazi.
Staze na mostu su povezane na više nivoa, a krajnji rezultat je, i stvarno a i metaforički, vezivanje svih ovih ruta, čime podsjeća na kineski srećni čvor.
Shutterstock/HelloRF Zcool
Timovi iz Amsterdama i Pekinga udružili su snage u kreiranju jedinstvenog projekta. Kombinacija holandske stručnosti u infrastrukturi i kineske kulture bila je dio ključnog procesa. Led sijalice kojima je ukrašen, noću osvjetljavaju i pružaju spektakularan pogled na rijeku.
Dugačak je čak 185, a visok 24 metra. Dizajneri su definitivno, osim izgleda mosta, imali na umu i njegovu funkcionalnost. Spoj rekreacije, turizma, umjetnosti, pa i ekologije. Oni sa malo jačom kondicijom i željom za jačanjem mišića, mogu da izaberu „planinarske“, uzvišene staze koje imaju bezbroj stepenica.
Izvor: forbes.n1info.rs