Sedam mjeseci otkad je novi direktor Muzeja za umjetnost i obrt Sanjin Mihelić policiji, putem advokata Nevena Gotala, podnio krivična prijavu protiv zaposlene Marinele B. (50), posrnule i sad već bivše računovotkinje Muzeja, ukazavši da je pronevjerila s bankovnih računa na stotine hiljada eura novca, istražitelji su analizirali detaljno dostavljeni sadržaj te prikupili, očito i niz drugih dokaza nakon kojih se jučer ujutro krenulo u realizaciju dovršetka kriminalističkog istraživanja koje je rezultiralo hapšenjem.
Kako doznaje Jutarnji list, policija je stoga pokucala na vrata stana osumnjičene bivše računovotkinje u centru metropole, a njoj uz bok uhapšen je i advokat Petar Č. (40) s kojim je (bila) u vezi u inkriminiranom periodu. Nakon što su oboje cijeli dan proveli na ispitivanju u sjedištu kriminalističke policije u Heinzelovoj kasno sinoć su dovedeni na ispitivanje u prostorije Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu.
Dok je osumnjičeni Petar Č. brzo bio gotov s ispitivanjem te je iznio obranu i sve sumnje policije oko pranja novca porekao, u slučaju Marinele B., prijavljene osim za pranje novca još i za zlouporabu položaja i ovlasćenja, povredu vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga te krivotvorenje službene i poslovne isprave stvari su se zakoplikovale pa je ispitivanje čak i prekinuto. A hoće li za njih tužiteljstvo zatražiti istražni zatvor još nije poznato.
– Za hapšenje ne znam i to mi je prvi glas. Nastojali smo od početka komunicirati prema javnosti sve što smo mogli. Itekako želimo da se slučaj dovede do samoga kraja i da dočekamo epilog svega. Nažalost, zbog jedne osobe cijeloj se ustanovi srozao ugled i moramo ga vratiti nazad – rekao je za Jutarnji kratko direktor Muzeja za umjetnost Sanjin Mihelić kojeg smo jučer nazvali nakon što smo doznali da je posnula računovotkinja uhapšena.
Neslužbeno doznajemo da pretresa jučer u zgradi Muzeja nije bilo, a očito i nije bilo potrebno jer je uz kaznenu prijavu početkom godine vodstvo Muzeja sve uočene mahinacije odmah predalo policiji i tužiteljstvu.
Inicijalna prijava je, podsjetimo, bila samo protiv Marinele B. i na teret joj se stavljalo da je pronevjerila, tačnije zlouporabila položaj i ovlasćenja te krivotvorila isprave. Međutim, kriminaliste je slučaj odveo u širinu te je istraživanje, silom (ne)prilika, obuhvatilo i njoj blisku osobu, tadašnjeg dečka.
Analizirajući račun je uočeno i da je 2022. neovlašteno prebacila novac, i to čak 730.764 eura, na račun svoje majke i to po izmišljenim osnovama kao što su ‘isplata nagodbene plaće‘ ili ‘vansudska nagodba‘.
Na račun kolegice J.K., je pak, prebacila 7215 eura u par navrata i ona je taj novac s računa podigla te njoj predala na ruke. Službenu karticu je, također, sudeći prema svemu peglala ‘do iznemoglosti‘ kupujući si sve i svašta od odjeće i obuće luksuznih svjetskih marki preko kozmetike, avionskih karata do pruženih usluga po ugostiteljskim objektima. I u tom slučaju se potrošeni novac popeo na preko 633.000 eura tako da je inicijalna brojka, u inicijalno podnesenoj kaznenoj prijavi bila čak milijun i 370.000 eura za koliko se okoristila i oštetila Muzej.
Osim toga, uočeno je i da je 2023. prilikom primopredaje dužnosti između bivšeg i sadašnjeg ravnatelja Muzeja, sačinila, potpisala i službenim pečatom ovjerila dva stanja računa u PBZ-u. Bila su to vrlo nečitljiva bankovna izvješća, i time je vrlo uspješno dovela u zabludu sve prikazavši lažno stanje stvari na računima jer su iznosi bili znatno uvećani, a računi su zapravo bili osiromašeni – na jednom je ostalo oko 15.000 američkih dolara a na drugom tek nešto više od 8500 eura.
„Sumnja se da je 50-godišnjakinja kao zaposlenica gradske kulturne institucije i osoba s ovlastima za internet i mobilno bankarstvo, u razdoblju od sredine avgust 2021. do februara 2024., s poslovnog računa u više navrata u privatne svrhe podizala novčana sredstva u gotovini. S tim sredstvima u privatne svrhe plaća je namirnice, luksuznu odjeću, hotele, troškove iz restorana, taksi usluge, te je na račun članice svoje obitelji po kojoj je opunomoćenik u više navrata uplaćivala novčane iznose koje su kao takve neosnovane transakcije čime je sebi pribavila znatnu ne pripadajuću materijalnu korist. Također, sumnja se da kako bi prikrila protuzakonito prisvajanje novca i izbjegavanje svoje kaznenopravne odgovornosti, nije prikazivala poslovne događaje koji se odnose na evidentiranje utrošenih sredstava, niti je sastavljala godišnja financijska izvješća za instituciju u kojoj radi za 2021., 2022. i 2023.godinu. Krajem 2023. godine kod primopredaje dužnosti između bivše i nove odgovorne osobe u instituciji u kojoj radi, potpisala je i predala tri stanja novčanih sredstava po poslovnim bankovnim računima s neistinitim podacima“ – navode iz PU zagrebačke.
Dodaju i da „sumnjaju da je u dogovoru sa 40-godišnjakom, kako bi zametnuli trag i lažno prikazali da sredstva proizlaze iz zakonitog izvora, od marta 2023. do februara 2024., s računa članice obitelji, prethodne protupravne uplate novaca s poslovnog računa institucije prebacivala u nekoliko navrata na račun 40-godišnjaka iznos od 129.863 eura. U zajedničkom dogovoru s tim novcem su kupovali razna zemljišta, na koje se osumnjičeni upisao kao vlasnik, a ona upisivala založno pravo na ime Sporazuma, radi osiguranja novčane tražbine temeljem navodno danog zajma od 60.000 eura“.
Istražitelji su zaključili i da postoji osnovana sumnja da je par „od kraja 2021. do početka ove godine unajmljivao luksuzne automobile koje su koristili u privatne svrhe, a sve su to plaćali nezakonito pribavljenim novcem od institucije u kojoj ona radi.“
Izvor: Jutarnji hr