Istraživači su zaključili da alkohol značajno utiče na srce, a dugoročni štetni efekti aritmije izazvane alkoholom ostaju predmet daljih istraživanja. Naučnici su već dugo upozoravali da prekomjerna konzumacija alkohola može naškoditi srcu. Nova studija iz Minhena pokazuje da prekomjerno pijenje može imati zabrinjavajuće posljedice po srce, čak i kod mladih i zdravih osoba.
Aritmija se javila kod nekoliko učesnika istraživanja koji su redovno odlazili na žurke. „Klinički relevantne aritmije pojavile su se kod više od pet posto inače zdravih učesnika, uglavnom u fazi oporavka“, rekao je Moric Ziner iz istraživačkog tima Univerzitetske bolnice LMU.
Istraživači su analizirali podatke više od 200 mladih ljudi koji redovno izlaze i konzumiraju veće količine alkohola. Tokom studije, neki su dostigli maksimalni nivo alkohola u krvi do 2,5 promila. Rezultati su predstavljeni u stručnom časopisu „European Heart Journal“.
Istraživači su pratili srčani ritam učesnika tokom 48 sati putem EKG-a, razlikujući stanje prije konzumiranja, fazu pijenja i fazu oporavka, uz dvije kontrolne faze. Unos alkohola tokom faze pijenja doveo je do ubrzanog otkucaja srca, sa više od 100 otkucaja u minuti.
Studija je pokazala dubok uticaj alkohola na srce, dok dugoročni efekti aritmije izazvane alkoholom ostaju neistraženi. Druge studije su također potvrdile negativne efekte alkohola na srce. Na primjer, istraživanje Univerzitetskog centra za srce i krvne sudove u Univerzitetskoj bolnici Hamburg-Eppendorf (UKE) pokazalo je da čak i male količine alkohola, kada se redovno konzumiraju, mogu izazvati nepravilan i ubrzan rad srca, čak i kod zdravih ljudi.