Centar za građansko obrazovanje (CGO) danas je podnio inicijativu Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) za utvrđivanje postojanja sukoba interesa kod lica koja su imenovana u radna tijela i savjete, a koja istovremeno imaju zaključene ugovore o pružanju usluga sa privrednim društvima ili pravnim licima u državnom vlasništvu. Ove informacije iznela je viša pravna savjetnica CGO-a, Snežana Kaluđerović.
CGO ističe zabranu iz člana 16 novog Zakona o sprečavanju korupcije koja propisuje ograničenja u vezi s zaključivanjem ugovora o uslugama i poslovnoj saradnji.
„U tom kontekstu, tražili smo od ASK-a da posebno provjeri postojanje sukoba interesa u tijelima i savjetima poput Tužilačkog savjeta, Sudskog savjeta, Savjeta ASK-a, Savjeta RTCG i Državne izborne komisije (DIK) te donese odgovarajuća rješenja“, navodi Kaluđerović.
Podsjećaju da je ASK nedavno izdao mišljenje na lični zahtjev jednog funkcionera, ispravno interpretirajući ograničenja iz člana 16, pa je, kako ističe Kaluđerović, logično i očekivano da postupi na isti način u drugim sličnim slučajevima.
„CGO je takođe tražio od ASK-a da izda jedinstveno mišljenje o ovom pitanju, čime bi se prevenirao rizik od koruptivnih radnji. Novi Zakon prepoznaje sukob interesa kod lica koja, kao javni funkcioneri, kroz članstvo u radnim tijelima i savjetima, imaju zaključene ugovore o pružanju usluga sa privrednim društvima ili pravnim licima u državnom vlasništvu“, navodi Kaluđerović.
Ovo znači da lica koja su članovi ovih tijela ne mogu zastupati državne organe ili javne ustanove tokom trajanja javne funkcije. U suprotnom, prema članu 16, stav 4, zaključeni ugovori o pružanju usluga biće smatrani ništavim.
„CGO smatra da nije u javnom interesu da oni koji krše odredbe Zakona budu javni funkcioneri. To zahtijeva proaktivno djelovanje ASK-a, posebno jer nemamo podnošenje ostavki na javne funkcije od onih koji ne poštuju zakonska ograničenja“, zaključuje Kaluđerović.
Izvor: Analitika