Alergijski rinitis može ozbiljno da oteža svakodnevicu sa simptomima poput začepljenjog nosa, kijanja, svraba očiju, curenja nosa i pritiska u sinusima koji dodatno otežava disanje. Uobičajeno se pod kontrolom drže antihistaminicima, ali i određene namirnice i nutrijenti biljnog porijekla takođe mogu na sličan način da blokiraju efekte histamina.
Studija sprovedena na Tajlandu otkriva da je ekstrakt đumbira pojednako dobar kao i testirani antihistaminik u poboljšanju nazalnih simptoma i kvaliteta života pacijenata s alergijskim rinitisom, kaže na Instagramu magistar farmacije Alma Kunić-Burko.
– Važno je napomenuti da đumbir nije zamjena za medicinski tretman i da njegova djelotvornost može da varira od osobe do osobe – dodaje.
U toku istraživanja ekstrakt đumbira izazvao je manje nuspojava, posebno pospanost, umor, vrtoglavicu i zatvor, te bi mogao da se koristi kao alternativni tretman za pacijente s alergijskim rinitisom.
Za koga se ne preporučuje?
Trudnice i doilje, osobe sa srčanim problemima i osobe s diabetesom ne bi trebalo da uzimaju đumbir bez prethodnog savjetovanja s ljekarom.
– Nemojte uzimati đumbir ako imate poremećaje krvarenja ili ako uzimate ljekove za razrađivanje krvi uključujući aspirin upozorava farmaceut.
Prirodni antihistaminici
U prirodne antihistaminike koji pomažu kod alergija spadaju:
* Vitamin C
Probiotici
Kopriva
Kvercetin koga ima u crnom i belom luku, jabukama, grejpfrutu…
Ananas
Izvor: Kurir