Učešće Izraela na ovogodišnjoj Evroviziji izazvalo je brojne kontroverze zbog rata u Gazi, što je dovelo do mnogih protesta u švedskom Malmeu. Sada bi Izrael mogao biti isključen iz takmičenja, ali iz drugih razloga.
Naime, Izrael možda neće učestvovati na Evroviziji 2025. godine zbog novog potencijalnog zakona izraelske vlade, prenosi švedski „Aftonbladet“.
Ministar komunikacija Šlomo Karhi podnio je izraelskom parlamentu, Knesetu, predlog zakona o privatizaciji televizijske kuće KAN. Ako ovaj predlog bude usvojen, Izrael više neće biti član Evropske radiodifuzne unije (EBU), a samim tim ni dio Evrovizije, kako su iz EBU-a izjavili za „Džerusalem post“. Predlog su podržale stranke u Knesetu, a one su glasale za privatizaciju na prvom glasanju, održanom 27. novembra. Konačno glasanje trebalo bi da se održi početkom januara.
Karhi nije želio da komentariše izjavu EBU-a da će Izrael biti isključen iz takmičenja ako njegov predlog bude prihvaćen.
Zaposleni u KAN-u protive se ovom predlogu, a urednik Eran Cicurel opisao je situaciju kao „autogol“ u trenutku kada mnogi već žele da Izrael bude isključen iz takmičenja zbog rata u Gazi.
„Cijelu godinu naši neprijatelji pokušavaju da ukinu pravo Izraela na učešće na Evroviziji. Ali sada Karhi radi taj posao umjesto njih, izbacivši nas sa Evrovizije“, rekao je on.
Izrael učestvuje na Evroviziji od 1973. godine i jedna je od najuspešnijih zemalja sa četiri pobjede. Prošlogodišnja predstavnica Eden Golan, koja je pjevala pjesmu „Hurricane“, zauzela je peto mesto.
Nove promjene na Evroviziji
Zbog incidenta koji je pratio cio svet, Evropska radiodifuzna unija (EBU) odlučila je da uvede novi Kodeks ponašanja i protokolarne dužnosti kako bi osigurala odgovornost i jasnoću uloga za sve učesnike događaja, prenosi „Wiwibloggs“.
Kao što je poznato, Jost Klajn, koji je pjesmom „Europapa“ predstavljao Holandiju, u početku je bio jedan od favorita, ali veliki preokret se dogodio kada je diskvalifikovan nakon žalbe produkcijskog tima protiv njega, uz optužbu da je verbalno napao članicu ekipe. Ubrzo nakon toga pokrenuta je istraga o incidentu, koja je na kraju prekinuta u avgustu zbog nedostatka dokaza.
Po prvi put, saglasnost sa Kodeksom ponašanja biće uslov za akreditaciju na događaju, a sam protokol bi trebalo da zaštiti umjetnike od nepotrebnog fizičkog ili emocionalnog stresa. Takođe se navodi da će EBU nastaviti da podržava vrijednosti inkluzivnosti i proslavljanja različitosti, te da će protokol na Pjesmi Evrovizije u Bazelu uključivati četiri nove mjere.
Prva mjera podrazumijeva zone za takmičare u kojima neće biti dozvoljeno snimanje, a gdje će se učesnici moći u privatnosti pripremati za nastupe. Druga promjena je uvođenje više proba zatvorenih za javnost kako bi se takmičari mogli fokusirati na svoje nastupe bez ometanja.
Navodi se i da će rasporedi proba biti optimizovani kako bi takmičari imali više vremena za odmor i uživanje u gradu domaćinu. Posljednja promjena uključuje uvođenje nove uloge producenta za dobrobit, kojem će se svi takmičari i saradnici moći obratiti kako bi se osigurao siguran prostor pun poštovanja i podrške.
„Wiwibloggs“ prenosi da su nove promjene osmišljene kako bi se umjetnicima obezbijedila sigurnost na sceni, tokom priprema za nastupe, pred medijima i publikom, piše „Jutarnji list“.