Noć između 26. i 27. oktobra 2024. godine donosi pomjeranje kazaljki na satu unazad za jedan sat, čime se vraćamo na standardno srednjoevropsko vrijeme i završava ljetnje računanje vremena. Ako koristite analogni sat ili stariji uređaj, ne zaboravite da pomjerite kazaljke s tri sata na dva sata.
Pomjeranje sata trebalo je davno da postane stvar prošlosti. U martu 2019. godine, većina članova Evropskog parlamenta izglasala je ukidanje sezonskog pomjeranja sata, nakon što je 84% učesnika ankete podržalo ovu ideju. Međutim, anketu je sprovelo samo 4,6 miliona ljudi, što čini oko 1% evropske populacije, pri čemu su dvije trećine ispitanika bili Nijemci.
Nakon toga, svaka članica EU trebala je odlučiti hoće li zadržati ljetnje računanje vremena (CEST) ili se vratiti na standardno vrijeme (CET). Međutim, pojavila se zabrinutost da bi takva odluka mogla dovesti do različitih vremenskih zona širom Evrope, stvarajući potencijalno “šarenilo” vremenskih zona.
Posljednje pomjeranje na ljetnje računanje vremena trebalo je da se desi u martu 2021. godine, ali se od tada ovo pitanje nije ponovo razmatralo u Briselu, jer izgleda da među državama članicama nema značajnog interesa za rješavanje tog problema.
Srednjoevropsko vrijeme (CET) zapravo je standardno vrijeme, a ne zimsko, kako se često kolokvijalno naziva. Uvođenje ljetnjeg računanja vremena podrazumijeva da tokom ljeta ustajemo sat ranije. Ovaj sistem je na snazi od 6. aprila 1980. godine, kada je uveden s ciljem boljeg iskorišćavanja dnevnog svjetla, kao mjera za uštedu energije nakon naftne krize 1973. godine.
Etoportal