Često se govori o prednostima vitaminskih suplemenata kao važnih čuvara zdravlja.
Međutim, istraživanja pokazuju da vitamini u obliku dijetetskih suplemenata nisu uvijek efikasni u prevenciji bolesti, poput bolesti srca ili problema sa cirkulacijom, a mogu donijeti više štete nego koristi ako se uzimaju bez stručnog nadzora. Na primjer, vitamin E, koji je ključan za zdravlje imunog sistema, najbolje je dobiti iz prirodnih izvora kao što su sjemenke suncokreta, orasi i brokoli.
Istraživanja su pokazala da sintetički oblik vitamina E može izgubiti svoja korisna svojstva kada se konzumira u velikim količinama i može izazvati neželjene efekte.
Takođe, višak vitamina A može biti toksičan. Vitamin A, važan za dobar vid i zdravlje kostiju, još je jedan primjer vitamina koji može biti štetan kada se uzima u velikim dozama. Telo skladišti vitamin A, što znači da prekomjerni unos može dovesti do problema s jetrom, pa čak i negativno uticati na razvoj fetusa kod trudnica.
Preporučuje se da vitamin A unosite putem namirnica poput šargarepe i tamnozelenog lisnatog povrća, gdje se nalazi u obliku beta-karotena, koji je lakše regulisati.
Naučne analize ukazuju da uzimanje vitamina u obliku suplemenata može imati negativne efekte, jer većina suplemenata nema kontrolisano dejstvo, a organizam često ne može pravilno da ih iskoristi.
Ponekad čak mogu ometati apsorpciju drugih važnih hranljivih materija ili izazvati interakcije sa lijekovima.
Iako su vitamini neophodni za zdravlje, najbolje ih je unositi kroz izbalansiranu ishranu koja uključuje voće, povrće, integralne žitarice i zdrave masti.
Pre nego što se odlučite za suplement, preporučuje se da se konsultujete sa ljekarom ili nutricionistom kako biste utvrdili da li zaista imate nedostatak vitamina ili minerala.
Izvor: N1