Strategija za reformu obrazovanja koja obuhvata period od 2025. do 2035. godine, od izuzetnog je značaja za obrazovni sistem Crne Gore, kazala je ministarka prosvjete, nauke i inovacija, Anđela Jakšić Stojanović. Ova strategija će se odnositi na sve nivoe obrazovanja, a njen cilj je unaprijediti obrazovni sistem i stvoriti podsticajno okruženje za razvoj djece i mladih.
U saopštenju iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), navedeno je da je održan drugi sastanak Savjetodavnog odbora projekta „Kvalitetno obrazovanje za svu djecu Crne Gore“, koji je u partnerstvu sa UNICEF-om i Evropskom unijom. Ovaj projekat je ključan za razvoj sveobuhvatne strategije koja će definisati viziju obrazovanja, postaviti glavne ciljeve i aktivnosti koje treba sprovesti kako bi se ti ciljevi ostvarili.
Jakšić Stojanović je istakla da je ovo prvi put da Crna Gora ima strategiju obrazovanja koja se odnosi na desetogodišnji period i koja je od ogromnog značaja za obrazovni sistem države. Prema njenim riječima, implementacija ovakvog strateškog dokumenta omogućava djeci i mladima da uče i rastu u podsticajnom okruženju, steknu neophodna znanja i vještine koje su im potrebne za dalji razvoj.
Zamjenica šefa Odjeljenja za saradnju Delegacije EU, Liselote Isakson, naglasila je da Evropska unija sa zadovoljstvom podržava reformu obrazovnog sektora u Crnoj Gori, koja je među najvažnijim reformama u zemlji. Isakson je dodala da ulaganja u obrazovanje na svim nivoima zauzimaju važno mjesto u reformskoj agendi Crne Gore i da je zadovoljna usklađenošću ovog procesa sa evropskim standardima.
Posebno je istaknuta važnost konsultativnog procesa koji je sproveden tokom izrade strategije, uz učešće djece, adolescenata, roditelja i nastavnika. Sabina Žunić, zamjenica šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, naglasila je da je ključ uspjeha ove strategije u participativnom i inkluzivnom pristupu.
„Važno nam je da se sa vama konsultujemo i dobijemo povratnu informaciju koja će osigurati da ovaj proces bude participativan i inkluzivan kao što je bio i do sada“, kazala je Žunić, dodajući da članstvo u Savjetodavnom odboru uključuje predstavnike institucija, nastavnika, roditelja i učenika.
„Uz vašu posvećenost, znanje i iskustvo, te uz podršku UNICEF-a i Delegacije EU, vjerujemo da ćemo uspjeti pružiti našoj djeci obrazovanje koje zaslužuju“, zaključila je Žunić.