Moderno uređene ekonomije savremenog svijeta veliki dio svojih javnih sredstava troše na javne nabavke , tako da se iz toga razloga njihov značaj ne može zanemariti. Uspješan i stabilan sistem javnih nabavki bitan je preduslov za dobro funkcionisanje same države. Javne nabavke u Crnoj Gori predstavljaju ključno sredstvo za realizaciju projekata i pružanje usluga građanima. Međutim, fenomen korupcije i preusmjeravanje sredstava od korisnika ka pojedincima i grupama koji manipulišu sistemom u ovom sektoru, ozbiljno narušava povjerenje javnosti. Koruptivne radnje u ovoj oblasti neopravdano povećavaju utrošak javnih sredstava. Prepoznavanje savremenih tehnika izvršenja kriminalnih radnji u pojedinim fazama postupka javnih nabavki olakšava uspostavljanje odgovarajuće strategije i primjenu mjera u cilju njihovog sprečavanja i otkrivanja. U uslovima zdrave konkurencije, kroz zakonit postupak javnih nabavki svim ponuđačima dobara i usluga pruža se jednaka šansa za dobijanje poslova i sklapanje ugovora sa naručiocima iz javnog sektora. Međutim, zakoniti postupak nadmetanja za dobijanje ovakvih ugovora uveliko zavisi od stepena integriteta zaposlenih u javnoj upravi i državnim institucijama koji rade na poslovima javnih nabavki i shodno tome raspolažu sa javnim sredstvima. Upravo pojedinci koji rade na ovako osjetljivim radnim mjestima, mogu prilikom primjene propisanih procedura koristiti dobijene procjene, što podrazumijeva i veći rizik od zloupotrebe njihovog ovlašćenja u cilju sticanja određene koristi. Sa druge strane, sprega pojedinih zaposlenih iz javnog sektora sa mogućim ugovaračima poslova, a u cilju omogućavanja nezakonite konkurentske prednosti u postupcima javnih nabavki, omogućava dodjelu poslova pojedinim tržišnim učesnicima na nezakonit način. Ovako neetičko ponašanje pojedinaca iz javnog sektora obično se ispoljava kroz raznovrsne tehnike podmićivanja i nagrađivanja od strane potencijalnih dobavljača roba i usluga, kojima je na taj način omogućena nezakonita konkurentska prednost u odnosu na ostale potencijalne učesnike javnog nadmetanja.
Brojna međunarodna tijela i organizacije, kao i nacionalne države prepoznaju sektor javnih nabavki kao jedan od najosjetljivijih po pitanju korupcije. Sve faze postupka javne nabavke daju različite mogućnosti za koruptivno djelovanje, pri čemu se nezakonitosti nerijetko javljaju i prije otpočinjanja postupka javne nabavke, odnosno u fazi samog njihovog planiranja. Za sprovođenje postupka javne nabavke postoje dva osnovna uslova. Prvo, za konkretnu javnu nabavku moraju da budu predviđena sredstva u budžetu ili finansijskom planu naručioca, odnosno postupak javne nabavke se ne može sprovoditi ako nijesu obezbijeđeni izvori finansiranja. Drugo, konkretna javna nabavka mora biti predviđena u planu nabavki u kojem naručilac navodi sve nabavke koje će sprovoditi u toku poslovne godine. U Crnoj Gori, naručilac je dužan da do 31. januara tekuće finansijske godine, sačini plan javnih nabavki i dostavi nadležnom državnom organu radi objavljivanja na portalu javnih nabavki.
Prilikom sprovođenja javnih nabavki u toku finansijske godine, naručilac bi morao da se pridržava elemenata plana nabavki. To je i preduslov za efikasnu kontrolu sprovođenja javnih nabavki. Međutim, plan nabavki ne služi samo u svrhu kontrole, već omogućava i preventivnu kontrolu opravdanosti sprovođenja javnih nabavki , kao i primjene određene vrste postupka i to prije pokretanja samog postupka javne nabavke. Ukoliko u skladu sa zakonskom obavezom naručilac ne donese plan javnih nabavki ili u njemu ne predvidi sve nabavke koje će sprovoditi u toku godine, to svakako otvara mogućnost netransparentnog sprovođenja određenih nabavki ili sprovođenja nabavki koje su namijenjene ostvarivanju ličnih interesa ili određenih interesnih grupa.
Kako korupcija u javnim nabavkama predstavlja prikrivenu malverzaciju čija je namjera da se izvrši uticaj u nekoj fazi postupka nabavke kako bi se pojedinim učesnicima ovog postupka omogućila finansijska korist. Ona kao takva može biti izvršena od strane bilo kog učesnika u postupku javne nabavke, a nastaje usled složenog niza okolnosti i uzroka pri čemu su državni organi u mogučnosti da uvođenjem antikoruptivnih mehanizama u svoja zakonska rješenja djeluju u pravcu njihovog sprečavanja. Međutim, ukoliko postoje nedovoljni i nejasni zakonski okviri, u koliko se u postupku javnih nabavki prihvataju neopravdani izuzeci od opštih pravila postupka, to sve na kraju upućuje da kod nadležnih državnih organa postoji nerazumijevanje za savremene tehnike izvršenja kriminalnih radnji u domenu javnih nabavki. U uslovima slabosti represivnog aparata države, korupcija u javnim nabavkama će se ispoljavati u punom obimu.
Autor: Mr Vojislav Marković