Nichole je na svojim društvenim mrežama objavila video u kojem detaljno opisuje stavke na svom popisu, a riječ je o uobičajenoj hrani koju mnogi svakodnevno konzumiraju. Takođe je objasnila važnost ishrane tokom tretmana. “Ishrana može imati veliki uticaj na oboljele, pomažući im da postignu bolje rezultate liječenja i smanje rizik od recidiva”, kaže Nichole.
“Nažalost, postoji toliko dezinformacija da ljudi ne mogu pravilno jesti, a ja sam veoma srećna što mogu razjasniti tu ‘zabludu’ i pomoći ljudima da jedu ono što će im koristiti”, dodaje ova 38-godišnjakinja.
CRNA LISTA
U videu ističe da ne konzumira nijednu namjernicu sa popisa. Prvi na ‘crnoj listi’ je alkohol. “Ne konzumiram alkohol. Sve vrste alkohola, uključujući i crno vino, povećavaju rizik od šest različitih vrsta raka. To je etanol u alkoholu. Svaka konzumacija alkohola – bilo koja – odmah počinje povećavati rizik od raka”, tvrdi Nichole.
Druga stavka na popisu su feferoni i mesne prerađevine. “Prerađeno meso povećava rizik od raka debelog crijeva pri bilo kojoj konzumaciji. Svaka konzumacija toga povećava rizik od raka”, kaže dijetetičarka. Pod brojem tri nalazi se još jedan uobičajeni sumnjivac – prazne kalorije iz pića. “Ne naručujem slatka pića kada idem van na obrok”.
“Održavanje masnog tkiva u tijelu znači i ravnotežu zdravog nivoa kalorija. Ne želim da moje kalorije dolaze iz gaziranih pića. Odete van na obrok i popijete veliki sok, a to će imati tonu dodatnih kalorija”, objašnjava dijetetičarka i dodaje: “Kad izađem jesti, popit ću vodu ili nezaslađeni ledeni čaj, ili pak možete uzeti dijetalni sok.”
IZBJEGAVA VIRŠLE
Višak tjelesnog masnog tkiva može povećati rizik od 13 različitih vrsta raka, smatra ova stručnjakinja. Zatim, kaže da izbjegava viršle, te će umjesto toga koristiti sirovo meso ili kobasice.
Nichole ne dodaje šećer namjernicama, već umjesto toga bira zaslađivače, za koja tvrdi da ne povećavaju rizik od raka. Objašnjavajući svoj popis, pod brojem sedam naglašava izbjegavanje previše crvenog mesa. “Crveno meso neće povećati rizik od raka pri konzumaciji, kao alkohol i prerađeno meso, ali će povećati rizik od raka debelog crijeva nakon količine od 510 grama nedeljno.
“Obično jedem jednu porciju crvenog mesa nedeljno ili ga jednostavno uopšte ne jedem. Dakle, moji se obroci uglavnom sastoje od piletine, puretine, ribe, plodova mora ili različitih vrsta biljnih proteina poput soje”, objašnjava.
KAFA NE POVEĆAVA RIZIK
Paziti na narudžbu kafe jednako je važno, smatra ova dijetetičarka. “Volim kafu, a kafa ne povećava rizik od raka, to je siguran izbor. Ljeti volim hladnu ili miješanu kafu, ali one mogu brzo postati kalorične.
“Ono što radim je da uzmem malu šoljicu i naručim je tako da bude upola manje slatka nego što bi je inače zasladili. To samo smanjuje kalorije jer ta pića mogu lako doći do 800 kalorija”, objašnjava.
Za broj osam, Nichole ističe da se nikada ne odlučuje za ‘bijela zrna’. “Ja sam djevojka od cjelovitih žitarica. Integralne žitarice smanjuju rizik od raka debelog crijeva i dojke, a takođe pružaju više vlakana i hranjivih sastojaka jer su manje obrađene. Više vlakana pomoći će vam u smanjenju rizika od raka i boljoj probavi. Radim smeđu rižu, tjesteninu od cjelovitog zrna, crni hljeb.
‘UVIJEK KRAVLJE MLIJEKO’
Na kraju, Nichole naglašava da ne konzumira biljno mlijeko. “Uvijek biram kravlje mlijeko, uvijek biram mliječne proizvode – mliječni proizvodi su tako bogati hranjivim sastojcima. Zamjene su odlične ako ste alergični na mlijeko”, kaže dijetetičarka.
“Ali ne jedem biljna mlijeka jer imaju malo proteina. Sve su to sigurni izbori i ako vam se sviđaju, želim da nastavite uživati u njima, ali ne biram ih zbog niskog sadržaja proteina. Zbog nevjerojatnog kalcijuma u njemu, kravlje mlijeko takođe smanjuje rizik od raka debelog crijeva. Svaka konzumacija mliječnih proizvoda, posebno nemasnih, smanjit će rizik od raka debelog crijeva”, zaključuje Nichole.