Džordž Orvel, jedan od najuticajnijih pisaca 20. vijeka, u svom djelu „Životinjska farma“ na briljantan način oslikava kako utopijski ideali mogu biti iskorišćeni za stvaranje totalitarnih režima, koji i dalje zadržavaju svu svoju represivnu snagu. Kroz priču o životinjama na farmi koje se pobune protiv svog okrutnog vlasnika, Orvel stvara alegoriju koja se bavi temama moći, manipulacije i ljudskih slabosti.
Na početku knjige, životinje, ogorčene zbog loših uslova života, gladi i izrabljivanja, odlučuju da se pobune i protjeraju svog tiranskog gospodara. Pobuna je ispunjena idealizmom i vjerovanjem u mogućnost boljeg društva, zasnovanog na pravdi i jednakosti. Međutim, kako pobunjenici počinju da preuzimaju vlast, dolazi do neželjenih promjena. Iako su njihovi ciljevi bili čisti, snaga i kontrola polako se usmjeravaju u ruke jedne grupe, koja postepeno zloupotrebljava vlast, manipulišući i manipulišući onima koji su je podržali.
Kroz likove poput svinja Napoleona i Snowball-a, Orvel istražuje kako ambicije, čak i u najboljoj namjeri, mogu dovesti do prevara. „Životinjska farma“ se razvija kao snažna kritika politike i autoritarizma, u kojoj se jasno vidi kako „svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih.“ Svi pokušaji da se stvori ravnopravno društvo budu uništeni nepravdom, a postepeno postaje jasno da životinje, koje su vjerovale u revoluciju, zapravo nisu dobile ni najmanju dozu slobode.
Ova knjiga je nezaobilazno štivo za svakog ljubitelja političke literature, jer, osim što se bavi temama moći i manipulacije, nudi i duboko istraživanje ljudske prirode. Orvelov rad ostaje relevantan i danas, kao upozorenje na to kako lako idealizam može biti sklon izopačenju, dok društvene strukture i dalje podržavaju moćne i privilegovane.
Zašto pročitati ovu knjigu? „Životinjska farma“ je savremeni klasik koji nam pruža duboku kritiku društva, politike i ljudskih slabosti. Kroz svoju jednostavnu, ali snažnu naraciju, Orvel upozorava na opasnosti autoritarnih režima, manipulacije i nespretnih pokušaja izgradnje boljeg društva. Ova knjiga je relevantna za sve generacije, jer govori o univerzalnim temama koje se ponavljaju kroz istoriju.
ETOportal/Nataša Goleš