Prema posljednjim dostupnim podacima Globocana (globalne mreže za praćenje podataka o kanceru), u 2022. godini broj novih slučajeva raka dojke kod žena u Crnoj Gori iznosio je 416. Skoro svaki sedmi slučaj obolijevanja od karcinoma bio je rak dojke, dok je najčešća starosna granica za dijagnostikovanje ove bolesti kod žena između 55. i 74. godine, kazala je dr. Adrijana Vujović, specijalistkinja epidemiologije iz Instituta za javno zdravlje.
Rano otkrivanje
Ona ističe da je rano otkrivanje karcinoma dojke ključno, jer značajno povećava šanse za uspješno liječenje.
„Prevencija je najefikasniji lijek jer omogućava otkrivanje bolesti u ranoj fazi kada je stopa izlječenja mnogo veća. Samopregledi, klinički pregledi i skrining pregledi znatno povećavaju šanse za rano otkrivanje. Rana dijagnoza značajno povećava stopu preživljavanja, a time i kvalitet života žena koje se suoče s ovom bolešću“, rekla je dr. Vujović.
Dodaje da, uprkos sve većoj dostupnosti informacija i edukaciji, još uvijek postoje izazovi koji utiču na redovne preventivne preglede.
„Kao i u mnogim drugim zemljama, izražen je fokus na podizanje svijesti o važnosti prevencije karcinoma dojke, što je dijelom rezultat globalnih i lokalnih inicijativa, kampanja i aktivnosti koje se organizuju tokom cijele godine, a posebno u oktobru, mjesecu borbe protiv karcinoma dojke. Kampanje koje organizuju zdravstvene institucije, nevladine organizacije i mediji značajno doprinose povećanju svijesti žena o važnosti redovnih pregleda i ranog otkrivanja karcinoma dojke“, poručuje dr. Vujović.
Informisanost
Ona pojašnjava da u mnogim sredinama, naročito ruralnim, žene mogu biti manje informisane o značaju ranog otkrivanja ili se suočavaju s barijerama kao što su nedostatak vremena, strah od dijagnoze ili ograničen pristup zdravstvenim uslugama.
„Takođe, stigma ili kulturna uvjerenja mogu uticati na to da žene izbjegavaju preglede“, istakla je dr. Vujović i upozorila na podatak da je uzrasno standardizovana stopa obolijevanja od raka dojke iznosila 76,5/100.000 žena, čime je Crna Gora na 20. mjestu u Evropi, prema procjenama Globocana za 2022. godinu.
Faktori rizika
Faktori rizika koji utiču na pojavu raka dojke odnose se na pol, starost, porodičnu i ličnu istoriju bolesti, ranu prvu menstruaciju i kasnu menopauzu.
„Tu su još i drugi rizici, kao što su žene koje nisu rađale ili su prvi porođaj imale nakon 30. godine života, žene koje nijesu bile u mogućnosti da doje djecu, upotreba hormonske terapije, loše životne navike (prekomjerna tjelesna težina, nedovoljna fizička aktivnost i prekomjerna konzumacija duvana i alkohola)“, dodaje dr. Vujović.
Ona naglašava da prisustvo faktora rizika ne znači nužno da će žena oboljeti od raka dojke, te se preporučuju redovni kontrolni pregledi prema savjetima stručnjaka.
„Iako je svijest svakako veća nego ranije, još uvijek ima prostora za poboljšanje, naročito u smislu kontinuirane edukacije i olakšavanja pristupa zdravstvenim uslugama“, zaključila je dr. Adrijana Vujović.
Crna Gora na vrhu liste po smrtnosti od karcinoma dojke
Prema podacima Globocana, broj umrlih žena od raka dojke u 2022. godini iznosio je 154, sa učešćem od 10 procenata od svih umrlih od raka u Crnoj Gori (svaka deseta osoba umrla od raka, umrla je od raka dojke).
„Iste godine, 22,4 odsto svih žena preminulih od raka umrlo je od raka dojke (svaka peta žena umrla od raka, umrla je od raka dojke). Uzrasno standardizovana stopa umiranja od raka dojke iznosila je 23,3/100.000 žena, što je najviša stopa umiranja od raka dojke u Evropi. Ove brojke nas opominju i ukazuju na ozbiljnost problema obolijevanja i umiranja od raka dojke, naglašavajući značaj kontinuirane brige o zdravlju“, navode iz Instituta za javno zdravlje.
Izvor: Pobjeda.me