Sistem zaštite djece od nasilja u Crnoj Gori je zakonski regulisan, odgovornosti institucija su jasno prepoznate, a usvojeni propisi usklađeni su sa međunarodnim standardima. Ipak, uprkos svim tim naporima, postoji mnogo problema u implementaciji zakona, saradnji između institucija i vrstama podrške koje su potrebne djeci i njihovim porodicama. Ovo je zaključeno na konferenciji „Zaštita djece od nasilja – mehanizmi prevencije i podrške“, koja je održana danas u Podgorici.
Konferenciju su organizovali Udruženje Roditelji i Dom Mladost Bijela, u okviru projekta „Borba protiv nasilja nad djecom kroz uspostavljanje prvog Help centra za podršku u Crnoj Gori – FromPeople2People – Pe2Pe“. Projekat je realizovan u okviru IPA podrške zapošljavanju, socijalnoj inkluziji i socijalnom preduzetništvu, uz finansijsku podršku Evropske unije, Vlade Crne Gore i Ministarstva javne uprave.
Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić, istakao je da Crna Gora ima dobar normativni okvir za zaštitu djece od nasilja, ali da je potrebno prilagoditi postojeće propise trenutnim potrebama.
„Ove godine urađene su tri strategije, što predstavlja veliki normativni pomak. Promijenjeni su i neki zakoni, a predstoji izrada novog Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti. To je jedan segment našeg djelovanja, dok je drugi, sa kojim imamo problema, implementacija. Crna Gora ima dobra zakonska rješenja, ali ih treba prilagoditi tako da budu primjenjiva u praksi. Moramo ići postepeno, po korak – dva, i kada se u praksi osjete benefiti, možemo nastaviti dalje“, kazao je ministar Gutić.
Prema njegovim riječima, vrlo je važno približiti javnosti rad cijelog sistema socijalne i dječije zaštite.
„To treba da rade svi – prvenstveno ministarstva i izvršni organi, ali i NVO sektor i mediji. Sistem socijalne i dječije zaštite mora biti stvar svih u Vladi, a ne samo resora socijalnog staranja. To nije nešto čime se bavimo iz nužde, nego je to sistem zasnovan na modelu ljudskih prava“, dodao je Gutić.
Ministar pravde, Bojan Božović, istakao je da blaga kaznena politika iz prethodnih godina daje loše rezultate.
„Mislim da to ne samo da obeshrabruje žrtve, nego ohrabruje počinioce krivičnih djela. Kroz izmjene zakonodavstva, uz podršku NVO sektora, napravljeni su pomaci, ali to neće biti dovoljno, jer je problem multisektorski. Nedopustivo dugo smo čekali na uspostavljanje registra počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode. Iz tog razloga imam bojazan da li su podaci u registru tačni i sveobuhvatni“, kazao je Božović.
Ministar sporta i mladih, Dragoslav Šćekić, koji predsjedava Savjetom za prava djeteta, naglasio je značaj angažmana svih članova ovog Vladinog tijela. Prema njegovim riječima, saradnja svih nadležnih institucija već daje rezultate u oblasti zaštite djece od nasilja.
„Kroz rad Savjeta za prava djeteta imamo više snage i prostora da djelujemo. Moramo konačno da pogledamo istinu u oči i otvorimo bolne teme“, rekao je Šćekić.
Državna sekretarka Ministarstva zdravlja, Mirjana Vlahović Andrijašević, istakla je da djeca i adolescenti sada imaju bolju i obuhvatniju podršku u oblasti mentalnog zdravlja, ali da je potrebna dalja unapređenja.
„Uloženi trud nije jednak rezultatima koji su postignuti u praksi“, kazala je Vlahović Andrijašević.
Generalna direktorica Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje u Ministarstvu prosvjete, Svetlana Drobnjak, naglasila je da škole imaju veliku odgovornost u rješavanju problema vršnjačkog nasilja, ali im je potrebna veća podrška svih društvenih aktera.
„Škole moraju preuzeti odgovornost, ali nije sve na njima. Ako ne osnažimo porodice, ne možemo osnažiti djecu. Veliki broj porodica ne može pomoći djetetu, a naš zadatak je da im budemo podrška“, zaključila je Drobnjak.
Udruženje Roditelji i Dom Mladost su tokom prethodnih 16 mjeseci kroz uspostavljanje Centra za podršku imali: 774 poziva na SOS liniji za djecu i mlade; 1.876 poziva na SOS roditeljskoj liniji; 90 roditelja i djece prošlo je šest programa roditeljstva, te 200 individualnih seansi sa djecom i roditeljima.
Direktorica Doma Mladost, Marela Savić, istakla je da je projekat pomogao da se nauči koliko je važna podrška djeci i porodicama, kao i značaj savjetovanja u rješavanju problema.
„Moramo preuzeti odgovornost da pomognemo djeci i porodicama kako bi rješavali svoje probleme“, poručila je Savić.
Izvršna direktorica Udruženja Roditelji, Kristina Mihailović, istakla je da je projekat potvrdio neophodnost sveobuhvatnog servisa podrške porodicama u kriznim situacijama, te najavila dugoročno obezbjeđenje održivosti ovog servisa.
ETOportal