Ko putuje sporije stari – osjeća se i izgleda mlađe, kaže nova studija. Nije važno da li nam je u planu otkrivanje novih prostora, običaja, kultura i da li idemo na običan ili aktivan odmor, sigurno je da se nećemo vratiti isti.
Nisu u pitanju godine, već kilometraža. Putovanje nisu samo zabavna, već pomažu u borbi protiv znakova starenja.
Nova studija australijskog Univerziteta Edit Kovan navodi da se mladost može produžiti putovanjima.
Većina putovanja je veoma kompleksna, tako upoznajemo nove ljude, države, predjele, kulture, stičemo nova životna iskustva. Daje nam mogućnost da bolje spavamo, kao i da učestvujemo u različitim aktivnostima.
„Turizam nije samo odmor i rekreacija, doprinosi boljem fizičkom i mentalnom zdravlju“, rekao je glavni autor studije Fangli Hu.
Otvorenost za promjene i nova poznanstva
Svako putovanje puno je nepoznanica i novih iskustava, prava avantura.
To su izazovi koje doživljavamo van zone komfora, koji su korisni jer nam pomažu da se bolje snađemo na nepoznatoj destinaciji, da bolje planiramo budućnost, lakše sklapamo poznanstva…
Rutina nas s vremenom umara i postaje dosadna, pa su putovanja neizbježna i korisna.
Radoznalost treba negovati
Upoznavanje novih kultura, gradova, ukusa, mirisa, arhitekture, podstiče našu radoznalost, kreativnost i maštu. Na svakom od putovanja nešto se izdvoji kao avantura koja se pamti i prepričava.
Na putovanjima se čovjek osjeća slobodnije i opuštenije jer upoznajemo ljude drugih kultura, navika, humora…
Istraživanja na tu temu saglasna su da je svako putovanje praznik za um i telo, i da poslije svakog putovanja još više cjenite svoj dom.