Savjet RTCG je juče usvojio ugovor o radu generalnog direktora Borisa Raonića, koji je na tu funkciju ponovo izabran 31. avgusta.
Mjesec nakon imenovanja, Savjet RTCG je na elektronskoj sjednici, bez prisustva javnosti, izglasao da Raonić, kojem mandat ističe 2028. godine, organizuje i upravlja procesom rada i vodi poslovanje RTCG.
Raonić je prvi put izabran za generalnog direktora u avgustu 2021. godine. Od tada je prošlo tri godine, pet sudskih presuda, formiranje predmeta u SDT i prebacivanje u ODT, jedan vršilac dužnosti i dva regularna imenovanja…
**Zarada i beneficije**
Za to radno vrijeme, Raonić će, prema ugovoru o radu, dobijati 1.867,5 eura mjesečno, plus dvije prosječne neto zarade u RTCG iz prethodnog mjeseca, što iznosi dodatnih 1.600 eura, jer je prosječna plata u toj medijskoj kući oko 800 eura. Dakle, ukupno oko 3.600 eura svakog mjeseca.
U martu ove godine, Vlada Crne Gore je objavila da Boris Raonić ima najveću neto platu u državi u februaru – 4.042,56 eura. Nakon toga, Raonić je sam zatražio od Savjeta RTCG da mu se plata smanji, tako što neće primati dodatak od tri, već samo od dvije prosječne plate u RTCG. On je svakog mjeseca primao varijabilni dodatak na zaradu od tri prosječne plate. Državna revizorska institucija (DRI) je utvrdila da varijabilni dodatak na zaradu nije obavezan svakog mjeseca, već se dodjeljuje isključivo na osnovu zasluga. Međutim, u RTCG taj dodatak i dalje smatraju redovnim na osnovnu platu.
U novom ugovoru, Raonić nema pravo na varijabilni dio zarade, ali mu se zarada dobija zbirom osnovne zarade za puno radno vrijeme i standardni radni učinak (koeficijent složenosti posla 20,75) i dvije prosječne neto zarade u RTCG iz prethodnog mjeseca.
U ugovoru piše i da mu ne pripada pravo na uvećanje zarade po osnovu ostvarenih prekovremenih, noćnih i prazničnih časova rada, niti na varijabilni dio zarade.
– Generalnom direktoru pripada pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom i opštim aktima RTCG – piše u ugovoru.
Pored visoke plate, dobiće i besplatno korišćenje službenog automobila i mobilnog telefona.
**Stalno zaposlen**
Ukoliko bude poželio da promijeni posao i podnese ostavku, to mora učiniti najmanje 30 dana prije datuma namjeravanog prestanka rada. Ima pravo i dužnost da ostane na poslu najmanje 30 dana od otkaza ili ostavke.
Ako generalni direktor na zahtjev RTCG prestane da radi prije isteka otkaznog roka, ima pravo na naknadu zarade i ostala prava iz rada i po osnovu rada, kao da je radio do isteka otkaznog roka, osim ako se RTCG i generalni direktor drugačije ne sporazumiju.
Ugovorne strane mogu raskinuti ovaj ugovor i prije isteka mandata. U tom slučaju generalnom direktoru pripadaju 6 (šest) njegovih ukupnih bruto mjesečnih zarada koje su prethodile mjesecu u kojem je ovaj ugovor raskinut.
Pored toga, RTCG je dužna da po isteku mandata generalnog direktora rasporedi na radno mjesto koje odgovara njegovom stepenu stručne spreme, znanju i sposobnostima, u skladu sa Zakonom, kolektivnim ugovorom RTCG i opštim aktima RTCG.
RTCG je dužna i da, ukoliko ga razriješi prije isteka roka na koji je imenovan, rasporedi na radno mjesto koje odgovara njegovom stepenu stručne spreme, znanju i sposobnostima, u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom RTCG i opštim aktima RTCG.
Dokument je medijima poslala potpredsjednica Savjeta RTCG Marijana Camović-Veličković, ističući da to čini jer je svjesna dugogodišnje netransparentnosti Savjeta.
Ona je pisala Savjetu RTCG, ističući da se ugovor o radu donosi na ozbiljan način, a ne samo da se da saglasnost i potpiše ono što je dostavio Boris Raonić.
**Pitanja bez odgovora**
Ona je pitala kolege iz Savjeta po kom osnovu je Raonić radio u svojstvu v. d. generalnog direktora.
– Savjet nikad nije dao saglasnost niti mu je dostavljen bilo kakav prijedlog tog ugovora, što znači da on nije ni postojao – kazala je potpredsjednica tog tijela.
Raonić je podnio ostavku na mjesto generalnog direktora, a na istoj sjednici Savjeta 9. jula izabran je za v. d. generalnog direktora. To je učinio nakon brojnih sudskih presuda, a zapravo okidač je bio novi zakon o RTCG, prema kojem mu je omogućeno da se prijavi na novi konkurs, na kojem se tražilo iskustvo od pet godina u VII1 stručnoj spremi. Komentari na taj zakon su došli u kabinet Ministarstva kulture i medija iz kabineta Milojka Spajića, ali sa logom RTCG, što govori da su pisani u kabinetu Borisa Raonića.
Camović-Veličković je takođe pitala kolege po kom osnovu je Raonić obavljao dužnost generalnog direktora od 31. avgusta kada je izabran na tu poziciju do danas, odnosno do dana kada bude potpisan ugovor o radu.
– Po kom osnovu je preuzimao bilo kakve radnje, npr. upravljanje novcem, sklapanje ugovora, otkazivanje ugovora o radu sa zaposlenima, kako će biti obračunata njegova zarada za rad koji je uložio tokom septembra? Za sve ovo, bez ugovora o radu koji se tek sad potpisuje, ne postoji pravni osnov – kazala je ona.
Od predsjednika Savjeta Veselina Drljevića je zatražila odgovor na ova pitanja.
**Sporne tačke**
Camović-Veličković je u pismu istakla i da je Raonić pravnik bez pravničkog iskustva, te da on svakako ne treba Javnom servisu, a da odredbu o njegovom zadržavanju nakon isteka mandata i raspoređivanju na novo radno mjesto treba izbrisati.
Ona je problematizovala i činjenicu da se ugovor poziva na Aneks 1 ugovora koji više nije na snazi i samim tim je neobavezujući i ne može biti ni polazna osnova za sklapanje nekog novog koji se donosi po novom osnovu i u novim okolnostima, a ne sastavni dio ugovora, između ostalog i jer je (u teoriji) zaposleni mogao biti i neko novo lice.
Ona je istakla i da je iz ugovora jasno da je cilj da se opet Raoniću obezbijedi najveća zarada u javnom sektoru, ali u ovom ugovoru je to urađeno na nezakonit način. Kazala je da u RTCG postoji Kolektivni ugovor koji za poziciju generalnog direktora predviđa koeficijent složenosti posla 20,75 (kako je i navedeno u prijedlogu ugovora o radu), i u ugovoru o radu se mora konstatovati da je to zarada generalnog direktora.
– Uvećana za minuli rad. I to je sve. U ovom slučaju to bi bilo oko 1.850 eura u neto iznosu (plus minuli rad), bruto iznos je oko 2.500 eura. Sve preko toga je nezakonito – kazala je ona, podsjećajući da je Raoniću dato još 1.600 eura kao dodatak (dvije prosječne plate).
– Da li mjesečni rad generalnog direktora RTCG zaista vrijedi 3.500 eura? Sve pitam jer zastupate interes javnosti – istakla je potpredsjednica Savjeta.
Tvrdi da bi takva zarada bila nezakonita, suprotna kolektivnom ugovoru, čista diskriminacija svih ostalih zaposlenih u RTCG, ali i javnom sektoru.
– Za dodjelu stimulansa mora da postoji pravilo, mjerljiv sistem radnog učinka iz mjeseca u mjesec. Sve to u ovom slučaju ne postoji, a ako se doda i namjera da se iz Statuta RTCG brišu odredbe koje obavezuju generalnog direktora da Savjetu podnosi izvještaj o radu, u potpunosti se poništava svrha postojanja Savjeta koji će biti tijelo bez nadležnosti, a generalni direktor osoba koja bukvalno nikome ni u teoriji ne podnosi račun za svoj rad – napisala je Camović-Veličković.
Ona je kazala i da za tri godine Savjet nikada nije dobio od generalnog direktora izvještaj o radu, ali da je makar postojala formalna.
Izvor: Pobjeda