Firma „Elektroprivreda Crne Gore – Solar Gradnja“ je, tokom 2021. i 2022. godine, za angažovanje agenata i koordinatora u okviru promocije solarnih projekata, kao i za formiranje radnih grupa, prikazala trošak od preko 200 hiljada eura.
Prema saznanjima Akcije za socijalnu pravdu (ASP), ukupni trošak za promotivne aktivnosti tokom godinu i po iznosi 965 hiljada eura. Ovi troškovi obuhvataju angažovanje agenata, konsultantske usluge, nabavku IT opreme, obuku operatera za montažu solara, te troškove obilaska i premjeravanja objekata.
ASP ističe da je kćerka kompanija Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) osnovana na jesen 2021. godine, a prvi projekti koje je pokrenula bili su „Solari 3000+“ i „Solari 500+“.
„Tokom 2021. i 2022. godine, za angažovanje agenata, čiji je zadatak bio da pomažu potrošačima u prijavi za solarne projekte, prikazan je trošak od oko 147 hiljada eura. Paralelno, formirani su timovi za koordinaciju projekta i snabdijevanje, koji su koštali preko 60 hiljada eura,“ navodi se u saopštenju ASP-a.
ASP dodaje da nije poznato koji su kriterijumi bili odlučujući prilikom izbora članova tih timova, te da li je partijski faktor igrao značajnu ulogu. Takođe, postavlja se pitanje potrebe za formiranjem ovih timova, s obzirom na postojanje posebnog preduzeća.
Najveći pojedinačni izdatak od preko 450 hiljada eura odnosi se na obuku operatera za instalaciju opreme, dok je 168 hiljada eura potrošeno za obilazak prijavljenih potrošača i premjeravanje objekata za ugradnju solara.
Pored toga, firma „Greener“ plaćena je ispod pet hiljada eura za izradu idejno-tehničkih rješenja za ugradnju solara. Lazar Komar, osnivač i direktor Greenera, zarađivao je tri hiljade eura mjesečno za konsultantske usluge, ukupno 27 hiljada eura u navedenom periodu.
Troškovi su uključivali i studije izvodljivosti (oko 15 hiljada eura), revizije (oko 10 hiljada eura), kao i nabavku računara i štampača (2,5 hiljada eura).
EPCG je u julu 2021. godine objavila pokretanje projekta „Solari 3000+“, koji podrazumijeva ugradnju solarnih panela na 3000 objekata pogodnih za valorizaciju sunčeve energije, a nedugo zatim i projekat „Solari 500+“ namijenjen privrednim subjektima i javnim ustanovama.