Dr Nina Ristić, pedijatar i gastroenerolog, ispričala je šokantan slučaj u kojem je 11-mesečna beba progutala alkalnu bateriju, što je izazvalo ozbiljnu medicinsku situaciju.
Beba je došla u urgentni centar zbog odbijanja hrane i lošeg raspoloženja, a roditelji su sumnjali da je beba možda nešto progutala. Nakon snimanja grudnog koša, ljekari su otkrili kružnu sjenku koja je ličila na alkalnu bateriju, zaglavljenu u gornjem delu jednjaka, što je predstavljalo urgentno stanje. U takvim slučajevima, baterija mora biti odstranjena u prvih nekoliko sati, jer kontakt sa sluznicom može izazvati nekrozu i ozbiljne povrede.
Bebi je uklonjena baterija pod anestezijom, a tokom oporavka su uočene komplikacije. Nekoliko dana nakon toga, dijete je počelo da povraća i kašlje, a dijagnostikovana je komunikacija između jednjaka i dušnika, što je ranije zahtevalo operaciju. Međutim, uz konzultacije sa kolegama iz inostranstva, odlučeno je da se čeka spontano zatvaranje fistule, što se dogodilo nakon dva mjeseca.
Iako je slučaj bio traumatičan, beba je sada potpuno zdrava. Dr Ristić upozorava roditelje na opasnosti alkalnih baterija, koje se često nalaze u igračkama, i apeluje na veliki oprez, naročito kod dece mlađe od tri godine koja istražuju predmete oralnim putem.
ETOportal