Obrađena su 2184 glasačka mjesta od ukupno 2219, a situacija u Moldaviji i dalje je vrlo tijesna, uz trend povećanja prednosti za ulazak u Evropsku uniju. Nakon prebrojanih 98,42 posto listića, za ulazak u EU glasalo je 732.967 osoba, dok je protiv bilo 730.682. Razlika je, dakle, samo 2285 glasova u korist evropske orijentacije Moldavije.
Ranije je objavljeno da se u par sati istopila prednost za proruski orijentisano “ne” Evropi. Nakon što je prebrojano 98,33 posto glasova, 50,03% građana glasalo je za ulazak u EU, dok je protiv bilo 49,97%.
Moldavska predsjednica Maja Sandu osudila je „napad bez presedana na demokratiju“ nakon što je, u tom trenutku, odgovor „ne“ jasno pobjeđivao na referendumu vezanom uz ulazak u EU kao ustavno-strateškom cilju zemlje. Nakon gotovo 90 posto prebrojanih glasova, odgovor „ne“ na pitanje o unosu u ustav strateškog cilja da se uđe u EU dobio je 53,9% glasova. Ovo je iznenadilo mnoge, s obzirom na to da su nedavna ispitivanja javnog mnijenja pokazivala da je čak 63% građana Moldavije za evropsku orijentaciju.
Međutim, politička drama se nastavila. Nakon 97% prebrojanih glasova, razlika se spustila na 50,18% za proruski orijentisani „ne“ te 49,82% za proevropski „da“. Sandu je optužila „kriminalne skupine“ koje djeluju u dogovoru sa stranim silama za napad na zemlju „desetinama miliona eura, lažima i propagandom“ kako bi „zarobile Moldaviju u neizvjesnosti i nestabilnosti“.
Ona je također navela da ima „jasne dokaze“ o kupovini 300.000 glasova, što je nazvala prevarom bez presedana. „Čekamo konačne rezultate i odgovorićemo snažnim odlukama“, istakla je Sandu.
Kremlj je, u međuvremenu, odbacio optužbe o kupovini glasova. Osim referenduma, u Moldaviji su održani i predsjednički izbori. Aktuelna predsjednica Sandu dobila je 41,8% glasova, dok je njen glavni protivnik Oleksandr Stojanoglo osvojio 26,3% nakon više od 98% obrađenih glasova.