Neki od proizvoda za ličnu njegu mogu biti zabrinjavajući ne samo zbog potencijalnog uticaja na zdravlje, već i zbog mogućih hemijskih reakcija s materijama iz naše okoline, što može dovesti do stvaranja novih, nezdravih supstanci s nepoznatom toksičnošću.
Studija koju su vodili istraživači s École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) u Švajcarskoj detaljno je ispitivala emisije iz korišćenja nekoliko popularnih proizvoda za ličnu njegu. Identifikovano je više od 200 različitih vrsta hlapljivih organskih jedinjenja u koncentracijama od nekoliko dijelova na milion.
Iako se većina ovih jedinjenja može smatrati benignim, posebno u niskim koncentracijama, neke značajnije klase hemikalija brzo reaguju i stvaraju sekundarne organske aerosole, čije posljedice nisu bez rizika za zdravlje.
„Neke molekule ‘nukleiraju‘, što znači da formiraju nove čestice koje se mogu koagulisati u veće ultrafine čestice koje mogu da se talože u našim plućima. Ne razumijemo u potpunosti zdravstvene posljedice ovih zagađivača, ali oni mogu biti štetniji nego što mislimo, posebno zato što se primjenjuju blizu naše zone disanja. Ovo je područje koje zahtijeva nove toksikološke studije“, ističe inženjer EPFL-a Dušan Ličina.
Prirodne alternative
Da bi istražili potencijalne zagađivače, Ličina i njegov tim analizirali su nekoliko proizvoda, uključujući dezodoranse u spreju, losione za ruke, roll-on dezodoranse, parfeme i suvi šampon za kosu, sprovodeći dvije vrste eksperimenata.
Doslovni „smog“ čestica nastao je u svim slučajevima osim kod roll-on dezodoransa. Zabrinjavajuće je da je stopa rasta čestica bila znatno veća nego što se obično izvještava o kvalitetu spoljnog vazduha, bilo u urbanim ili udaljenim sredinama. S obzirom na sve veću zabrinutost zbog uticaja finih čestica u vazduhu na naše zdravlje, posebno u kratkim vremenskim periodima, i znajući da stvaramo slično zagađenje svaki put kad koristimo proizvode za njegu, ovo bi trebalo da bude znak za uzbunu.
„Moraćemo da smanjimo oslanjanje na ove proizvode ili, kada je to moguće, zamijenimo ih prirodnijim alternativama koje sadrže mirisne kombinacije s niskom hemijskom reaktivnošću“