Jedan ljekar Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) suočen je s krivičnom prijavom zbog sumnje da je falsifikovao dokumentaciju vezanu za dozvolu za dopunski rad u privatnoj praksi.
U drugom slučaju, protiv drugog ljekara iste ustanove pokrenut je disciplinski postupak, jer je tokom dežurstva pacijenta primio u privatnoj ambulanti, umjesto u državnoj ustanovi. Taj ljekar je takođe imao odobrenje za rad u privatnom sektoru, koje mu je izdao KCCG.
Iz Kliničkog centra su potvrdili da su u oba slučaja pokrenuti odvojeni postupci u skladu sa zakonskim procedurama i da je o svemu obaviješteno Ministarstvo zdravlja.
„S obzirom na to da je u jednom predmetu u toku krivični postupak, a u drugom se utvrđuje disciplinska odgovornost, ne možemo davati više informacija dok se ne završe oba procesa“, kratko su saopštili iz KCCG.
Iz te ustanove navode da poštuju sve zakonske norme koje regulišu ovu oblast i da su posvećeni očuvanju profesionalnih standarda u radu.
Zakonom o zdravstvenoj zaštiti propisano je da ljekari zaposleni u javnim zdravstvenim ustanovama mogu obavljati dopunski rad kod privatnika, ali samo uz prethodnu saglasnost direktora ustanove. Ta saglasnost važi šest mjeseci.
Više od stotinu ljekara iz KCCG ima važeće dozvole za dodatni angažman u privatnim ordinacijama. Ministarstvo zdravlja je još 2022. godine, u cilju bolje kontrole dopunskog rada, naložilo obustavljanje izdavanja novih saglasnosti za one ljekare koji rade u ustanovama gdje postoje liste čekanja.
Dodatno, uvedena je obaveza da se u pisanoj saglasnosti precizira tačno vrijeme obavljanja dopunskog angažmana, kako bi inspekcija mogla efikasno da prati poštovanje propisa.
Podsjećanja radi, ljekarima su prije tri godine povećane zarade u tri navrata, u ukupnom iznosu koji premašuje 500 eura.