Analiza ove nevladine organizacije proistekla je iz ispitivanja javnog mnjenja „Percepcija i stavovi građana Crne Gore o stranom uticaju“, čiji je cilj bio da se detaljno ispita kako se u našoj zemlji percipiraju politički, ekonomski, društveni i bezbjednosni aspekti, kao i mediji.
Jedan od ključnih podataka iz dokumenta „Crna Gora: Zona stranog uticaja“ pokazuje da 24,6% građana smatra da EU ima najpozitivniji uticaj na politiku naše zemlje. Srbija, prema mišljenju 15,6% ispitanika, zauzima drugo mesto, dok 19,5% smatra da nijedna država ili grupa nema pozitivan uticaj. Negativan uticaj na politiku Crne Gore građani najviše pripisuju Srbiji (14,2%) i Sjedinjenim Američkim Državama (12,9%), dok 10,6% njih negativno percipira Rusiju. Zanimljivo je da je 18,3% ispitanika ostalo neodlučno po ovom pitanju.
Dodatno, 43,7% ispitanih smatra da politička situacija u Crnoj Gori ide u pogrešnom smjeru. Vukčević naglašava da građani gaje najveća očekivanja od pristupanja EU, što se odražava u pozitivnoj percepciji uticaja EU na našu politiku. On ističe da građani već dugo priželjkuju punopravno članstvo u EU, posebno s obzirom na to da Crna Gora pregovara sa EU već 12 godina, što je duže od svih prethodnih članica.
Osim toga, istraživanje ukazuje na to da građani prepoznaju negativan uticaj Srbije i Rusije, ukazujući na to da ove zemlje prvenstveno vode računa o svojim interesima.
Kao najvažnije bezbjednosno pitanje, 35,9% ispitanika identifikovalo je organizovani kriminal, dok se na drugom mestu nalazi sajber kriminal (10,8%). Slabo političko rukovodstvo i spoljno miješanje takođe su prepoznati kao ozbiljni problemi. Alarmantno je da 45,3% građana smatra da u Crnoj Gori ne postoje fer i slobodni izbori, a gotovo 70% veruje da je korupcija u Vladi ozbiljan problem.
Vukčević se slaže s ovim nalazima, naglašavajući hitnost reformi kako bi se unaprijedila politička i bezbjednosna situacija u zemlji.